Widowisko - Dzieciństwo Chopina

Jesteśmy w trakcie produkcji widowiska muzycznego w partnerstwie i z udziałem uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia Nr 1 im. Oskara Kolberga w Warszawie. Widowisko zostanie przygotowane w Polsce, następnie zaprezentowane w USA min. w Filadelfii, Nowym Jorku na Broadway lub w Central Park oraz Chicago podczas Taste of Polonia. Poprzez widowisko chcemy pokazań piękno Polskiej muzyki z okresu młodości Chopina w tym muzyki folklorystycznej, piękno polskich krajobrazów, historii i sztuki.

Projekt został zaplanowany na kilka etapów. W pierwszym etapie pokażemy okres od dzieciństwa do wyjazdu Chopina do Paryża.

W ramach Widowiska poprzez dzieciństwo i edukację chcemy pokazać otoczenie muzyczne w jakim wychowywał się Fryderyk. Pokażemy min. muzykę ludową z okresu dzieciństwa i młodości Chopina, pieśni patriotyczne ważne dla tego okresu w historii polski, polskich twórców muzycznych na których inspirował się Chopin oraz wczesne utwory Chopina. W czasie widowiska pokażemy polskie krajobrazy, zabytki i wybrane dzieła sztuki – obrazy, rzeźby, ryciny, fotografie. Poprzez projekt pokażemy również jak ważna była dla Polaków edukacja muzyczna na przestrzeni dziejów. Do projektu zostaną zaangażowani nauczyciele oraz uczniowie PSM im. Oskara Kolberga w Warszawie. Do projektu zaangażowane są dzieci prezentujące bardzo wysoki poziom muzyczny. W Polsce odbędą się próby widowiska, w Polsce zostanie również nagrana ostatnia generalna próba w celu produkcji filmu. Planowane miejsce próby generalnej: Sala kolumnowa dawnego Pałacu Namiestnikowskiego gdzie koncertował Chopin, Łazienki – salonik klasycystyczny, Saka Koncertowa Zamek Królewski lub Sala odczytowa w Centralnej Bibliotece Rolniczej.

Planowane miejsca występów w USA

Pensylwania: Doylestown – w miejscowości tej znajduje się Polski klasztor Paulinów, nazywany potocznie przez Polonię - Amerykańską Częstochową. Przy sanktuarium jest Polski cmentarz - Polskie Arlington. Widowisko będzie wystawione z okazji dnia Polskiego i dnia Weterana, na uroczystości przejeżdża kilka tysięcy osób, Polaków i Amerykanów.

Philadelphia – Dom Polski przy udziale Stowarzyszenia Nauczycieli Polskich w USA Nowy Jork - Broadway - nawiązanie współpracy ze szkołami na Broadway. Obecnie jesteśmy w trakcie rozmów z kilkoma szkołami.

Central Park – w przypadku braku nawiązania współpracy z Broadway spektakl zostanie wystawiony w Central Park, który udostępni na potrzeby widowiska scenę oraz nagłośnienie.

Chicago – Copernicus Center - wydarzenie podczas Taste of Polonia – jest to coroczne wydarzenie organizowane w czasie amerykańskiego Labor Day. Jest to swoisty Polski dzień. Na to dwudniowe wydarzenie przybywa kilkanaście tysięcy Polaków i Amerykanów. Na potrzeby naszego projektu Copernicus udostępni nam na dwa dni jedną salę koncertową wyposażoną w scenę i fortepian.

Patronat medialny i działania informacyjno-promocyjne - Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom

Współpraca przy realizacji projektu: Artur Orzech, Centralna Biblioteka Rolnicza Warszawa, Fundacja Łączka – Tadeusz Płużański, Fundacja Righteous for The World – Artur Rytel – Andrianik, Pauline Fathers Doylestown PA USA, Gazeta Polska Community Ltd. – Maciej Rusiński Nowy Jork USA, The Kosciuszko Fundation oraz John Paul II Friendship Center- Nowy Jork, Smolensk Diaster – Tadeusz Antoniak Philadelphia USA, Stowarzyszenie Nauczycieli Polskich w USA, Copernicus Center – organizator Taste of Polonia - Chicago